InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum

Better Life

Λέξεις κλειδιά για αυτό το θέμα

interamerican, κανει, όλη, καλα, καλησπέρα, τελικά, άρθρο, ειμαι, πρεπει, ναι, insuranceforum, λέει, εθνική, τωρα, life

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: interamerican
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 06, 2017 4:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Users Information  Users Information
καλησπερα στη παρεα, ειμαι καινουργιος και μαλιστα λογο τις ατυχιας μου θελω να κανω και γενικα την ερωτηση αλλα και να πω τι βιωσα.
ειμαι ασφαλισμενος και σε νοσοκομειακο και αποταμιευτικο στην internasional που δεν ξερω τι θα γινει με αυτα.. πανε τα λεφτα μου?
εχω ασφαλισμενο και το καταστημα μου με 500 απαλαγη 80.000 μεγιστη αποζημιωση!!(ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ)
και εδω ξεκιναει το βασσανο μου..
στις 28/12/2016 παραβιαζει το κλειστο καταστημα μου ενα αυτοκινιτο καθως μπαινει απο τη κεντρικη εισοδο (2 πορτες τυπου φυσουνα)
μπαινουν μεσα και παιρνουν μονο 2 κασες 2 pc (κεντρικες μοναδες) σπανε μια οθονη και εναν ταμπλετ και φευγουν διοτι τους ενοχλησε γειτονας(οχι οι 3ς κορνες μεσα στο καταστημα) αλλα οι γειτονες αλλιως θα μας το ειχαν αδειασει!!(το αμαξι ηταν σκεδον μεσα στο καταστημα μου)
Μετα απο 2 ωρες ηρθε ο ασφαλιστης μου (ο οποιος ειναι και οικογενειακος φιλος) βγαζει κατι φωτογραφιες μου λεει καλυψε τη πορτα προσωρινα και μεσα στις επομενες μερες θα τα φτιαξουμε ολα απο τη ασφαλια... τωρα μαγαζι εστιατοριο με χιονια εξω ποσο προσορινα να φτιαξω την κεντρικη εισοδο ?
λοιπον 4.500ε 2 τσαμια 4 κλειδαριες και ο σκελετος τις διπλης πορτας με τρυπες τοποθετηση πλαστικα ολα δηλαδη οπως ηταν πριν την καταστρεψουν!
και μου λεει ο ασφαλιστηςμην κοβεις τιμολογια. μου φανηκε καπως περιεργο.
μετα απο 4 μερες ερχεται ο εμπειρογνωμονας (εδω ξεκιναει το καλο)
βλέπει ενα λεπτο το μαγαζι και μου δινει τη καρτα του και μου λεει φερε τιμολογια υπαρχον πριν τις ζημιες (συρταρια ταμειακον κεντρικες μοναδες κλπ)
αργισε η αστυνομια λογο μεγαλου φορτου εργασιας (18 περιστατικα στο δημο ευοσμου κορδελιου) χαμος εκεινες της μερες, περνω το χαρτι τις αστυνομιας και το παω μαζι με τα τιμολογια στις 9/01/2017 στον εμπειρογνωμονα τις INTERAMERICAN (ΜΑΝΟΣ ΕΠΕ) (ο οποιος ειχε κανει ηδη αυτοψια)
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ στις 20/01/2017 με καλει στις 9 το πρωι ο πραγματογνωμονας για να μου πει οτι ειμαι τρελος που του πηγα 1 προσφορα 4.500ε για τα τζαμια!!!
μεχρι να καταλαβω οτι δεν ειναι φαρσα μου πηρε ενα λεπτο!! ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ?????(ΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ) ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 2 PC ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ? μου αναφερει οτι η πορτα μου κοστιζει 150 ευρω. οτι ειναι μονη πορτα με κασα και μεντεσε με ενα μονο τσαμι και φυσικα οχι ασφαλειας!! στην αρχη νομιζα ειναι φαρσα!! μετα καταλαβα οτι μιλαω μαλλον με σουρομενο ανθρωπο!! εκει του παταω καντι γκαζια του αχρηστου!
και μετα απο λιγο δεκτικε οτι εχω διπλη πορτα με τσαμια ασφαλειας τυπου φυσουνα αλλα ολη η ζημια και παλι εχει 750 ευρω ? αρα εγω επεσα θυμα απατης του λεω και πληρωσα 4.500 και δεν δεχεστε το τιμολογιο μου να το δειτε ? μου λεει ναι δικο σου προβλημα εμεις αυτο βλεπουμε. του ζηταω με εμαιλ τις 3ς προσφορες που του εστειλα με υπογραφες και σφραγιδα + τι δικια του εκτιμιση 750 ευρω σε προσφορα απο καποιον δικο τους!! δευτερα μου λεει απο δευτερα δεν δεκτηκε να ξανα μιλισει μαζι μου.
τωρα συνοξιζω. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ 3Σ ΠΡΟΣΦΓΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΥΣΧΗΡΙΖΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΤΟΥΡΚΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ 1 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΟΧΙ 2 ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΖΑΜΙ ΠΟΡΤΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΣΑ-ΜΕΝΤΕΣΕΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?? ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΠΛΉΡΩΝΩ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΜΟΥ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 100 ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ INTERAMERICAN ΣΗΜΕΡΑ 6/02/2017 ΑΦΟΥ ΠΑΛΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΕΠΙΜΟΝΑ. ΤΙΣ ΛΕΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ + ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΕΙ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΩΡΑΙΟΠΟΙΗΣΕ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΤΗΝ ΕΡΩΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΠΟΡΤΑ ? ΤΟΝ 150 Ε ΤΟΝ 750 Ε? Η ΤΟΝ 4500 ?
ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΕΔΙΞΑ ΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΙΑ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ INTERAMERICAN ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.....
σας κουρασα συγνωμη αλλα ειμαι τοσο συνχησμενος!!! τωρα να ερωτησω τα συμβολαια αυτα ολα γινονται γιατι δεν εχεις να καλυψης τυχον προβληματα που προκυπτουν
οικονομικα (θεμα ρευστοτητας) η για καποιο αλλο λογο ?
διοτι εγω προσωπικα αν ειχα ρευστοτητα που λεει ο λογος να καει το μαγαζι μου αυριο να το ξαναφτιαξω δεν θα περιμενα τα ποσοστα του αν συμβει η οχι για να ασφαλιστω διοτι καλυβω και μονος μου τι ζημια κυριε... αρα ποιος ο λογος αν ειναι να καλυπτω αμεσα το πρωτο λεπτο τις οικονομικες ζημιες μονος μου να δινω νταβατζιλικη καθε 6 μηνες 100 ευρω ?
δεν ξερω τι να κανω. εχω τα βιντεο απο της καμερες το χαρτι τις αστυνομιας ολα τα τιμολογια αγορας πριν και μετα ζημιας 2 συζητησεις με το μεθυσμενο εμπειρογνομονα 1 με την υπευθηνη ζημιων η οποια δεν τις καιγετε καρφι , ΑΚΟΜΑ ΦΩΝΑΞΑ ΚΑΙ ΙΔ. ΕΜΠΕΙΡΟΓΝΟΜΟΝΑ (διοτι λιγο ακομα θα εχανα τα μυαλα μου απο αυτα που ακουσα απο τις interamerican)
καποια γνωμη ρε παιδια ?
εγω παντος νιωθω οτι επεσα θυμα απατης. εξαπατημενος και σιγουρα ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ διοτι στην ελλαδα δεν εχουμε περιθαλψη και πιστευα στιν ιδ. αλλα αν δεν τους βρισκουμε να καλυψουν 5-6 χιλιαρικα τι να βασιζομαστε σε αυτους ? τα χρηματα μας θελουν μονο χωρις καποιο ανταλαγμα...
επισης δεν ξερω αν αυτα τα 5-6 χιλιαρικα που πληρωσαμε θα τα παρουμε με τοκο ??? τοκο σαν του ΤΕΒΕ.... γιατι νιωθω μια ζωη σε αυτη την κοινονια αναμεσα σε μεγαλες εταιριες και το κρατος(τι ποιο μεγαλη απο ολες δλδ διοτι για εταιρια μιλαμε απο τον πρωτο παπαδρευου και μετεπειτα) ΘΥΜΑ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Κοινή χρήση στο ...
Κοινή χρήση στο Facebook Facebook
 Θέμα δημοσίευσης: Re: interamerican
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 09, 2017 9:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Users Information  Users Information
Καλησπέρα. Όσο αφορά την International Life, οι τελευταίες εξελίξεις έχουν όπως λέει και το άρθρο εδώ:
[url]www.insuranceforum.gr/eidhseis/η-εθνική-ασφαλιστική-προχωράει-στην-μ/[/url]
Πράγμα που σημαίνει ότι πολύ σύντομα, θα λήξει ένα μέρος των εκκρεμοτήτων που αφορούν πολύ κόσμο.
Για το αν συμπεριλαμβάνεται μέσα στη συμφωνία και το συμβόλαιό σας, ή για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να απευθυνθείτε στο διαχειριστή της International Life ή τον ασφαλιστή σας. Για τα αποταμιευτικά δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα τίποτα.

Για το συμβάν που είχατε, επειδή από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχει κλείσει ακόμα, αρμόδιος να σας βοηθήσει να διεκδικήσετε την αποζημίωσή σας είναι ο ασφαλιστής σας. Δε μπορώ να επεκταθώ γιατί δε γνωρίζω τι ενέργειες έχει κάνει ή τι άλλο σας συμβούλεψε. Θα πρέπει να το λύσετε το θέμα μαζί του. Όπου εμπλέκονται πολλά πρόσωπα, και σε μια ζημιά, κάθε πρόσωπο έχει και τον ρόλο του, είναι πιθανό να γίνουν λάθη, και τελικά εσείς -ο ασφαλισμένος- να έχει μια κακή εμπειρία. Ωστόσο με τη συνδρομή του ασφαλιστή σας πιστεύω θα τα ξεπεράσετε. Σίγουρα τέτοιες συμπεριφορές από εταιρίες και πραγματογνώμονες δε χαρακτηρίζουν όλη την αγορά, να είστε βέβαιος για αυτό!

Ωστόσο όσο αφορά τη διαφωνία που προέκυψε για το ύψος της αποζημίωσης, παραλείψατε να μας πείτε την άποψη του ιδιώτη πραγματογνώμονα, καθώς επίσης εάν κατόπιν πήρατε και άλλες προσφορές για να εξακριβώσετε το πραγματικό κόστος της πόρτας (με ίδια υλικά κτλ). Τελικά το πραγματικό κόστος της πόρτας πλησιάζει σε αυτό το ποσό που δαπανήσατε ή είναι σημαντικά μικρότερο;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συναφή θέματα
ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ INTERAMERICAN ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗΣ
Δ. Συζήτηση: Ασφαλίσεις Ζωής και Υγείας
Συγγραφέας: panagiotiss
Απαντήσεις: 10
brokers House by INTERAMERICAN ????
Δ. Συζήτηση: Interamerican
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
Γενική συζήτηση για τον κλάδο ζημιών της Interamerican
Δ. Συζήτηση: Interamerican
Συγγραφέας: insurer
Απαντήσεις: 0
Διοικητικές μεταβολές στην Interamerican
Δ. Συζήτηση: Δελτία Τύπου
Famous Brand η Interamerican στον ασφαλιστικό κλάδο
Δ. Συζήτηση: Δελτία Τύπου
Κορυφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
 Στατιστικά
Σύνολο
Δημοσιεύσεων 26301
Θεμάτων 5030
Σύνολο μελών 1324
Συνολικά 646 μέλη έχουν συνδεθεί τις τελευταίες 24 ώρες :: 6 εγγεγραμμένοι, 0 με απόκρυψη και 640 επισκέπτες

Alexa [Bot] , Bing [Bot] , Google [Bot] , Google Feedfetcher , Majestic-12 [Bot] , Yahoo [Bot]
Το νεότερο μέλος aristidis
 Τελευταίες απαντησεις

Εγγραφείτε για να ενημερώνεστε για έκτακτα γεγονότα του κλάδου

* indicates required