InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum

Better Life

Λέξεις κλειδιά για αυτό το θέμα

της, δεν, των, αθεμιτοσ, στην, την, ανταγωνισμοσ, τον, τις, στο

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΘΕΜΙΤΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 27, 2017 8:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Users Information  Users Information
Καλησπέρα σας.
Η ερώτηση - απορία μου έχει να κάνει με το πώς και τί θεωρούμε αθέμιτο ανταγωνισμό?

Όχι να κάνουμε το ίδιο που κάνουν γνωστές μεγάλες εταιρίες πουλώντας ένα ίδιο προϊόν σε άλλη τιμή για να κερδίσουν περισσότερα.

Αλλά με το πώς μπορούμε να προφυλαχθούμε κάνοντας σωστή διαφήμιση, κληρώσεις(ή ότι άλλο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θεμιτό), μαζεύοντας στοιχεία υποψήφιων πελατών ώστε να διευρύνουμε το πελατολόγιο μας.

Με λίγα λόγια πως μπορούμε να προφηλαχθούμε ώστε να μην πέσουμε στη παγίδα για αθέμιτο ανταγωνισμό με συνάδελφους κάνοντας σωστά τη δουλειά μας και τί να προσέξουμε πάνω σε ανάλογες πρακτικές.
Μπορεί να μας πεί κάποιος τί είναι δεκτό σαν ανταγωνισμός?
Μπορούμε να κληρώσουμε ασφάλεια ή να την κάνουμε δώρο μαζεύοντας πληροφορίες για μελλοντικούς πελάτες?(Αυτό με τούς ανάλογους όρους χρήσης σε ιστοσελίδα μπορεί και να είναι νόμιμο, ας μας ενημερώσει όποιος γνωρίζει περαιτέρω)

Ακόμη μια παρατήρηση όσον αφορά το νομικό του θέματος θα ήταν καλό να υπάρχει, για ενημέρωση όλων μας.

Δεκτές γνώμες -προτάσεις-παρατηρήσεις

Κορυφή
 Προφίλ  

Κοινή χρήση στο ...
Κοινή χρήση στο Facebook Facebook
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΘΕΜΙΤΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 22, 2017 11:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σας.

Απο ότι βλέπω δεν υπάρχουν έστω απόψεις ούτε απο τα μέλοι....

Το θέμα είναι όμως οταν κάποιος μπει στη διαδικασίας της πώλησης ασφαλιστικών προϊόντων για να έχει κέρδος απο αυτη να μην θυμόμαστε τότε οτι μπορεί και να έγινε αθέμιτα....
Μπορεί να γίνει με οποιονδήποτε τρόπο μια πώληση μέχρι να αποδειχθεί οτι είναι αθέμιτο?
Συνήθως αυτό θα το θεωρήσουμε οταν η πώληση δεν έγινε για δικό μας συμφέρων και κέρδος(έτσι δεν είναι?)

Επανέρχομαι λοιπόν και απευθύνομαι τοσό στους ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές αλλα και σε κάθε αρμόδιο σύλλογο,τράπεζα Ελλάδος κτλ(ή οπως αλλιώς θέλετε πείτε τους) να μας ενημερώσουν για το τι θεωρούν αθέμιτο και τι θεμιτό.
Οχι μόνο με βάση το νόμο αλλα και το τί γίνεται στην πράξη (νομικά) ώστε να προστατέψουμε το επάγγελμα μας απο ανταγωνιστές(που μας καλύπτει η νομική προστασία-αστική ευθύνη?).
Με τη γνώση του τι είναι θεμιτό σαν λειτουργία πώλησης(διαγωνισμοί,κληρώσεις η άλλους τρόπους) απέναντι στους συναδέλφους εξασφαλιζόμαστε για τις πράξεις μας.

Παρατηρώ εταιρίες αλλα και διαμεσολαβητές που έχουν ιδέες για να πουλήσουν προϊόντα αλλα δεν το κάνουν μήπως και θεωρηθεί αθέμιτο απέναντι σε άλλους.
Τουλάχιστον να γνωρίζουμε τα πρόστιμα και τις επιπτώσεις ώστε ο καθένας να αξιολογεί τις κινήσεις του.
ΠΧ. διαδικτυακή εταιρία δινει κουπόνια για σουπερ μαρκετ για καθε ασφάλεια. Αν βγάλει 100,000 ευρώ και γνωρίζοντας οτι μπορεί να φάει πρόστιμο 1,000 ευρώ πείτε μου ένα λόγο να μην το κάνει?(αφήνοντας το ηθικό κομμάτι, γιατι δουλεύουμε για το κέρδος οχι απο χόμπι)

Αν κάποιος μπορεί να έχει άποψη περι του θέματος αλλα και νόμους για το πως μπορούμε να σταθούμε απέναντι σε τι θεωρείται θεμιτό ή αθέμιτο στην πώληση των ασφαλιστικών προϊόντων καλό θα ήταν να ενημερώσει απο το να γκρινιάζουμε μεταξύ μας για εταιρίες που θεωρούμε οτι λειτουργούν αθέμιτα χωρίς να κάνουμε τπτ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 15, 2017 6:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σας.
H απάντηση της επιτροπής ανταγωνισμού(μετά απο τη συγκατάθεση τους) για τα παραπάνω.
Η απάντηση τους είναι οτι δεν είναι οι αρμόδιοι αλλά τα πολιτικά δικαστήρια.

Όπως και η τράπεζας της Ελλάδος η οποία μου απάντησε με σχετικό email που ανέφερε:
"Σε απάντηση του από 2.6.2017 ηλεκτρονικού μηνύματός σας, παρακαλούμε όπως αναφερθείτε στην Πράξη Εκτελεστικής Επιτροπής της Τράπεζας της Ελλάδος 86/5.4.2016 (ΦΕΚ Β΄ 1109/19.4.2016) «Κανονισμός Συμπεριφοράς των (Αντ)ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών».
Με εκτίμηση,
Γραφείο Δ.Ε.Ι.Α"

Αυτόν το κανονισμό τον γνωρίζουμε αλλά πως εφαρμόζονται οι πράξεις μας για να υπάρχει θεμιτός και υγιείς ανταγωνισμός?(πχ. με μιά κλήρωση ή προσφορά άλλου προιόντος)

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι οτι μπορούμε να κάνουμε οτι θέλουμε μέχρι να μας κατηγορήσει κάποιος και εμείς μετά να προσπαθούμε να εναντιωθούμε στην κατηγορία(να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες ή να κονομήσεις τόσα ώστε το πρόστιμο που θα φας να είναι αμελητέο μπροστά σε αυτά που κέρδισες, έτσι δεν κάνουν και οι μεγαλοεταιρίες?)

Γενικά θα ήταν καλό για το επάγγελμα μας να υπάρχουν τεχνικές οι οποίες δεν είναι "αθέμιτες".
Όμως επειδή δεν μας ενημερώνουν το τί είναι αθέμιτο μήπως να τα θεωρούμε ολα "θεμιτά" μέχρι αποδείξεως του εναντίων?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 16, 2017 11:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα συνάδελφε!

Έχω διαβάσει την ανάρτησή σου από το Μάρτιο, αλλά δεν έχω κάτι να προσθέσω. Μόνο τον προβληματισμό μου.

Δε ξέρω και γω ποια είναι τα όρια της αθέμιτης συμπεριφοράς και καλώς γράφεις πως τελικά ο καθένας κάνει ότι θέλει μέχρι να κατηγορηθεί... Και αν κατηγορηθεί που θα το πει να το μάθουμε και οι υπόλοιποι να μην το ξανακάνουμε, θέλω να συμπληρώσω;

Να εξετάσουμε ένα παράδειγμα συγκεκριμένο;

Πχ. πρόσφατα παντρεύτηκαν κάποιοι πελάτες μου και σκέφτηκα να τους κάνω ένα δώρο.
Ένα ασφαλιστήριο Πυρός είπα ίσως, όμως θέλει να πάρεις στοιχεία να το κάνεις, δεν είναι τόσο πρόσφορο, και εάν πήραν και σπίτι και έχουν και δάνειο είναι και ακριβό δώρο για τη τσέπη μου. Σκέφτηκα λοιπόν να τους κάνω ένα συμβόλαιο οικογενειακής νομικής προστασίας για το πρώτο χρόνο. Θα τους έγραφα επίσης σε μια ωραία επιστολή γιατί θεωρώ πως είναι χρήσιμο ένα τέτοιο συμβόλαιο και δεν έχουν καμία δέσμευση να το συνεχίσουν στη λήξη του εάν δεν το επιθυμούν.

Αυτό το απλό παράδειγμα, είναι κάτι που επιτρέπεται να κάνω; Για μένα νομίζω ναι είναι, αλλά να το πω απλά, κώλωσα. Δε το έκανα. Όμως ποιος θα μου το απαγόρευε; Ποιος θα το έλεγχε; Ποιος θα το μάθαινε στο κάτω κάτω;

Μήπως να το κάνω, το ξανασκέφτομαι τώρα που στο γράφω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συναφή θέματα
Ανταγωνισμός χωρίς αρχές σε βάρος των διαμεσολαβούντων στον κλάδο ασφαλειών
Δ. Συζήτηση: Ασφαλιστικές Ειδήσεις
Συγγραφέας: insurer
Απαντήσεις: 1
Ασφαλιστικός ανταγωνισμός από την GOOGLE στο αυτοκίνητο
Συγγραφέας: InsuranceForum
Απαντήσεις: 0
Εντείνεται ο ανταγωνισμός στις Οnline ασφαλίσεις
Δ. Συζήτηση: ΦΑΚΕΛΟΣ: Online ασφαλίσεις
Συγγραφέας: Watcher
Απαντήσεις: 16
Γ. Βοτσαρίδης: Ατιμώρητος και αθέμιτος ανταγωνισμό από τις τράπεζες στις ασφάλειες δανείων
Συγγραφέας: InsuranceForum
Απαντήσεις: 3
Αθέμιτος ανταγωνισμός και έλλειψη εποπτείας ...........
Συγγραφέας: insurer
Απαντήσεις: 5
Κορυφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
 Στατιστικά
Σύνολο
Δημοσιεύσεων 26301
Θεμάτων 5030
Σύνολο μελών 1324
Συνολικά 646 μέλη έχουν συνδεθεί τις τελευταίες 24 ώρες :: 6 εγγεγραμμένοι, 0 με απόκρυψη και 640 επισκέπτες

Alexa [Bot] , Bing [Bot] , Google [Bot] , Google Feedfetcher , Majestic-12 [Bot] , Yahoo [Bot]
Το νεότερο μέλος aristidis
 Τελευταίες απαντησεις

Εγγραφείτε για να ενημερώνεστε για έκτακτα γεγονότα του κλάδου

* indicates required